Piter Jelles en NHL Hogeschool starten afstudeerrichting praktijkonderwijs op de Pabo
Met ingang van volgend schooljaar, 2012-2013, kunnen studenten aan de Pabo van de NHL een nieuwe afstudeerrichting kiezen: praktijkonderwijs (PrO). Deze afstudeerrichting is door De Brêge, school van OSG Piter Jelles voor praktijkonderwijs, en de afdeling Pabo van de NHL ontwikkeld. Piter Jelles en de NHL zijn de eerste onderwijsinstellingen in Nederland die een volledig onderwijsprogramma voor docent praktijkonderwijs hebben ontwikkeld en uitvoeren.Het praktijkonderwijs is een bijzondere onderwijsdoelgroep in het voortgezet onderwijs. Leerlingen die niet in het vmbo kunnen instromen worden in het Praktijkonderwijs voorbereid op werk of op een geschikte vervolgopleiding. Soms is dit alsnog het vmbo, via een schakelklas, of een mbo niveau 1 opleiding aan een ROC. Hoewel PrO-leerlingen tussen de 12 en18 jaar oud zijn, hebben ze een werk- en denk-niveau dat gelijk ligt met leerlingen in het basisonderwijs. Dit is ook de reden dat Pabo-docenten vanaf 1 januari 2012 (weer) aangenomen mogen worden in het praktijkonderwijs.
Klaske Jellema (opleidingscoördinator Pabo van de NHL) Marjo de Jong (ontwikkelaar bij De Brêge) en Jan Bakker (docent bij De Brêge), ontwikkelden samen met een werkgroep het programma voor de Pabo-studenten. “Lesgeven aan leerlingen in het praktijkonderwijs is wezenlijk anders dan aan leerlingen van andere opleidingen. Er wordt meer van je gevraagd op het gebied van begeleiding van specifieke problematiek van leerlingen en je hebt andere didactische en pedagogische vaardigheden nodig. Door de ontwikkeling van een afstudeerrichting praktijkonderwijs, kunnen we als PrO-school al vanaf de basis invloed uitoefenen op de docenten die we later aannemen. We kunnen ze de kennis en vaardigheden, die ze in de toekomst op onze school nodig hebben, al vanaf de start van hun opleiding meegeven. Hiermee maken we een kwaliteitsslag”, aldus Marjo de Jong. Jan Bakker: “In mijn dagelijkse werk met praktijkleerlingen merk ik hoe belangrijk het is dat je feeling hebt met deze doelgroep. Mijn vertrekpunt bij de ontwikkeling van deze richting is dan ook geweest: hoe activeren en begeleiden we de praktijkleerling in de praktijk. Dit is namelijk anders dan de begeleiding en activering van elke andere onderwijsdoelgroep.”
Voor de Pabo is dit een aantrekkelijk uitstroomprofiel. Klaske Jellema: “Het is een goede aanvulling in de keuzemogelijkheden die er zijn voor studenten. Zij kiezen nu in het 3e jaar voor ofwel het jonge of het oudere kind. Het praktijkonderwijsprofiel is een mooie verdieping van de keuze voor het oudere kind en opent beroepsperspectieven.”
Vanaf het nieuwe schooljaar kunnen studenten aan de Pabo, naast de afstudeerrichtingen ‘jongere kind’ en ‘oudere kind’, kiezen voor de richting praktijkonderwijs. Tijdens de opleiding worden er gastlessen gegeven door docenten van De Brêge en lopen de studenten stage op de school van Piter Jelles. Dit opleidingsprofiel start in jaar 3 van de Pabo. Na aanmelding bepaalt een selectiecommissie of de student ook daadwerkelijk de opleidingsrichting mag volgen. Naar verwachting gaat het om 5 à 6 studenten per jaar.
Geplaatst op 8 februari 2012



